Aktywna jesień – zajęcie dla stawów

Jesteś w: Dla pacjenta

O tej porze roku zwykle jesteśmy nieco mniej aktywni i niewielu z nas ma ochotę na uprawianie sportu, wybierając raczej pasywny odpoczynek przed telewizorem. Jednak takie „nicnierobienie” przez kilka miesięcy w roku skutkuje: nadprogramowymi kilogramami i nienajlepszym samopoczuciem. Dlatego nie warto bać się pluchy, chłodu: już niewielka dawka ruchu, choćby nawet kilkunastominutowy spacer na świeżym powietrzu nie tylko poprawi nam humor, ale i wspaniale rozgrzeje! A kiedy pada – wybierzmy się na basen, a potem do sauny. Rozgrzejemy się, zrelaksujemy, a przy okazji zrobimy coś dobrego dla naszej figury i cery.

 

Spacerkiem po zdrowie

Nawet jeśli nie należymy do osób o najlepszej kondycji pamiętajmy, że to żaden powód do unikania ruchu. Zacznijmy od spokojnych, kilkunastominutowych spacerów, które należy stopniowo wydłużać. Energiczny marsz to skuteczny i przyjemny trening. Efekty w postaci lepszego samopoczucia odczujemy już po pierwszym spacerze, na te dotyczące szczuplejszej sylwetki i poprawy wydolności organizmu trzeba będzie poczekać kilka tygodni. Uważa się, że systematyczne, 30-minutowe marszowe treningi trzy razy w tygodniu redukują skutki nadciśnienia tętniczego! Spacerując w chłodne dni doskonale się dotleniamy, wzmacniamy mięśnie i... odporność. Innymi słowy hartujemy organizm, który z łatwością poradzi sobie z przewidywalnym atakiem bakterii i wirusów.

Jesienią warto też spróbować tzw. nordic walking, czyli po prostu marszu polegającego na odpychaniu się od podłoża za pomocą kijków (przypominających narciarskie). Ten rodzaj spaceru jest nie tylko bardzo przyjemny – jest też niezbyt męczący, co sprawia, że mogą go uprawiać wszyscy, bez względu na wiek i kondycję. W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje silniej do pracy mięśnie ramion (tricepsy i bicepsy) i klatki piersiowej: kijki mają specjalne antypoślizgowe uchwyty, które stabilizują ruchy nadgarstka i pozwalają na mocne wspieranie się na nich. W efekcie zmniejsza się nacisk na stawy biodrowe i kolanowe, dlatego nordic walking jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na schorzenia układu kostno-stawowego, a także seniorom – podpór z kijków pomaga utrzymać stabilną i prawidłową postawę.

 

Po co to wszystko?

Aby „smarować” stawy! Specjaliści zalecają, by przede wszystkim nie unikać ruchu – stawy bardzo go potrzebują! Owszem, ze sportów wymagających dużego wysiłku i obciążających połączenia stawowe (np. tenis, sporty siłowe), należy bezwzględnie zrezygnować, ale to nie znaczy, że trzeba w ogóle przestać się ruszać. Powinno unikać się skakania i biegania po twardym podłożu. Natomiast polecane i bezpieczne dyscypliny to np. jazda na rowerze, która utrzymuje w dobrej kondycji kolana i odciąża kręgosłup, gimnastyka korekcyjna, spacery, pływanie. Ponadto sport pomaga „zrzucić” nadprogramowe kilogramy, a lżejsza sylwetka znacznie ułatwia stawom pracę.

Szczególną uwagę powinno się zwracać na czynności dnia codziennego. Zaleca się noszenie obuwia na elastycznej podeszwie i pokonywanie dalszych odległości z odciążaniem chorej kończyny przy pomocy parasola lub laski. Powinno unikać się miękkich krzeseł oraz podpórek i poduszek pod kolana, siedzieć na prostych krzesłach bez pochylenia oraz spać na równym i twardym podłożu. Warto także stosować specjalne opaski i tzw. ortezy, które pozwalają utrzymywać staw (np. kolanowy) w odpowiedniej pozycji, co łagodzi dolegliwości, a nie krępuje ruchów. Istnieją również specjalne pasy wzmacniające i stabilizujących mięśnie odcinka lędźwiowego – ich noszenie nie tylko zmniejsza ból, ale i wymusza na nas odpowiednią postawę, co zapobiega postępowaniu zwyrodnienia.

 

Ważna dieta

Dla dobrej kondycji stawów istotny jest także skład naszego menu, które powinno zawierać jak najwięcej produktów bogatych w witaminę C, znany antyutleniacz, chroniący tkanki (także chrząstkę) przed starzeniem się i uszkodzeniem pod wpływem działania tzw. wolnych rodników.

Warto też systematycznie przyjmować preparaty z glukozaminą, kwasem hialuronowym, kolagenem. Są to naturalne substancje konieczne do budowy chrząstek stawowych. Mają one właściwości hamujące tempo zmian zwyrodnieniowych połączeń kostnych, łagodzą także dolegliwości bólowe.

Pamiętajmy, że o stawy trzeba dbać w każdym wieku!

 

artykuł z publikacji "Zdrowie Seniora", wydanie październik 2014

http://www.aptekamedia.pl/

Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone