Ból stawów

Jesteś w: Dla pacjenta

 

Objawy bólowe są zwykle efektem urazu mechanicznego lub chorób stawów, które mogą przebiegać z odczynem zapalnym lub niezapalnym

    ●Uraz mechaniczny jest najczęściej wynikiem uderzenia, stłuczenia, skręcenia stawu lub złamania kości.

   ● Odczyn zapalny występuje w takich chorobach jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty i dna moczanowa. Początek jest nagły, towarzyszy mu dyskomfort i obrzęk, zaczerwienienie i podwyższenie temperatury w miejscu bólu.

   ●Odczyn niezapalny występuje w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Objawem jest ból i obrzęk. Choroba ta rozwija się powoli, na przestrzeni kilku lat. Pojawia się, gdy zanika chrząstka stawowa – warstwa ochronna pokrywająca zakończenia kości w stawie. W chorobie zwyrodnieniowej chrząstka stawowa nie ma zdolności do regeneracji, jej ubytek powoduje powstawanie wyrośli kostnych w stawach. Wywołuje to to stan zapalny, co skutkuje sztywnością stawów i utrudnia ruchy.

Leczenie

     Zdiagnozowanie przyczyny jest podstawowym postepowaniem przy stwierdzeniu bólu i stanu zapalnego.  W przypadku zmian zwyrodnieniowych, leczenie zwykle trwa przewlekle. Przy silnych bólach najczęściej stosowane są niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe. U wielu pacjentów pomagają środki stosowane zewnętrznie. Do wyboru są maści działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, żele rozgrzewająco- chłodzące oraz plastry i kompresy. Pacjenci chętnie sięgają po preparaty naturalne, zawierające olejki eteryczne, mentol i kamforę. Mentol  podrażnia zakończenia czuciowe receptorów zimna, wywołując na skórze uczucie chłodu, dzięki czemu pacjent szybko może odczuć ulgę w bólu. Natomiast olejki eteryczne i kamfora działają rozgrzewająco i stymulująco na zakończenia czuciowo-powierzchniowe skóry, powodując miejscowe przekrwienie skóry.

Maści i żele to preparaty dobrze tolerowane, a o fachową poradę można zapytać farmaceutę w aptece.

Jak żyć bez bólu?

   ● zmniejszenie wagi  - w przypadku nadwagi lub otyłości pomaga zapobiegać bólom lub je złagodzić. Dla kości i stawów ważna jest dieta bogata w minerały, witaminy, tłuszcze i przeciwutleniacze.

   ● gimnastyka – ważna jest umiarkowana, ale regularna aktywność fizyczna, gdyż wzmacnia ona mięśnie i stawy. Optymalny zestaw ćwiczeń pomoże dobrać fizjoterapeuta lub rehabilitant.

   ● spacery – polecane są spokojne, kilkunastominutowe spacery, które należy stopniowo wydłużać. Osobom cierpiącym na schorzenia  układu kostno – stawowego polecany jest nordic – walking. W porównaniu do zwykłego marszu, angażuje do  pracy mięśnie ramion i klatki piersiowej: kijki mają antypoślizgowe uchwyty, które stabilizują ruchy nadgarstka i pozwalają na mocne wspieranie się na nich. W efekcie zmniejsza się nacisk na stawy biodrowe i kolanowe

Pamiętajmy, że o stawy trzeba dbać i to w każdym wieku!

 

Katarzyna Senderska

Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone