Dyrektywa w sprawie chrapania

Jesteś w: Dla pacjenta

 

Jest to ważne ze względu na możliwość groźnych powikłań. Chrapaniu może bowiem towarzyszyć występowanie niebezpiecznych bezdechów.

Skutkiem bezdechów jest niedotlenienie, które ma znaczący wpływ na jakość snu, a co za tym idzie – zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia. Skutki nocnych zaburzeń oddychania to m.in. poranne bóle głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia funkcji poznawczych, zmiany osobowości, jak również groźne powikłania sercowo-naczyniowe czy spadek libido. Każda osoba chrapiąca, która w dzień odczuwa wymienione objawy, powinna zgłosić się na specjalistyczne badania, tym bardziej, jeśli jest w grupie wysokiego ryzyka. Czynniki predysponujące do rozwoju bezdechu śródsennego to:

płeć męska,

wiek powyżej 35-40 roku życia,

otyłość,

gruba, krótka szyja,

niedoczynność tarczycy,

palenie tytoniu,

alkohol, środki nasenne.

Chrapanie oraz bezdech śródsenny od tego roku stały się przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej, która nakazuje badania pod tym kątem kierowców oraz kandydatów na kierowców. Od stycznia 2016 r. Polska ma obowiązek wdrażać stosowną dyrektywę unijną.

W naszym kraju prawo jazdy ma około 20 mln osób, a badaniom powinni być poddawani szczególnie kierowcy zawodowi. W wytycznych Dyrektywy Komisji UE napisano: „Liczne analizy i badania naukowe, które niedawno udostępniono, potwierdzają, że obturacyjny bezdech podczas snu jest jednym z największych czynników ryzyka dla wypadków samochodowych”. Nowe przepisy z pewnością zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

(opr. red.)

Świat Farmacji - kwiecień 2016

www.aptekamedia.pl 

Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone