Leki nadal nie tylko z apteki

Jesteś w: Aktualności

Łukasz Waligórski przekonuje też, że uzasadnienie zaniechania dalszych prac problemami polskich przedsiębiorców jest co najmniej zaskakujące. - A co z negatywnym wpływem leków przechowywanych niezgodnie z przepisami i sprzedawanych przez niewykwalifikowany personel na zdrowie Polaków? - pyta.

Na przełomie 2016 i 2017 r. do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Przewidywał że poza aptekami sprzedawanych mogłoby być 18 substancji leczniczych, zamiast obecnych s2. Ograniczone zostałyby też dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych dawki. Polacy nie kupiliby więc już opakowania zawierającego np. Go tabletek, lecz jedynie takie, w których znajdowało by się ich kilka. Tak by uśmierzyć nagły ból

Szybko podniosło się larum. Organizacje przedsiębiorców, jedna po drugiej, przestrzegały, że po wejściu wżycie nowych przepisów ceny leków wzrosną. Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, na lamach DCP wskazywał, że wieś pozostanie bez leków. A to dlatego, że na terenach wiejskich często działa np. jedna apteka, która nie zawsze jest czynna. I odebranie prawa do sprzedawania wielu leków przeciwbólowych W sklepach utrudniłoby dostęp do medykamentów.

Z drugiej strony zmian domagał się samorząd aptekarski. Postulaty te popierał także Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Powód jest prozaiczny: inspektorzy mają wielki problem z kontrolą obrotu pozaaptecznego. Pomijając dyskusyjną kwestię, czy w ogóle mogą przyjść służbowo do sklepu spożywczego, chodzi o prostą statystykę. Sklepów i stacji benzynowych, gdzie mogą być sprzedawane leki, jest W Polsce ok. 360 tys. Inspektorów farmaceutycznych 120. Z wyliczeń Naczelnej Izby Aptekarskiej wynika, że inspekcja by skontrolować wszystkie placówki obrotu pozaaptecznego chociaż raz, potrzebowałaby 1200 lat.

Resort zdrowia ostatecznie postanowił się wycofać z projektowanych zmian.

„Podmioty zgłaszające uwagi podnosiły, że wejście W życie zaprojektowanych kryteriów stanowiłoby istotną przeszkodę dla zachowania ciągłości prowadzenia działalności przez licznych przedsiębiorców. Minister Zdrowia uznał tę argumentację za częściowo zasadną gdyż korzyści jakie mógłby odnieść rynek obrotu pozaaptecznego, w tym przede wszystkim pacjenci, byłyby zdecydowanie mniejsze, aniżeli możliwe negatywne konsekwencje, jakie mogłyby dotknąć polskich drobnych przedsiębiorców" - stwierdził wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz w odpowiedzi na interpelację poseł Ewy Malik. I dodał, że proponowane obniżenie dopuszczalnych w obrocie pozaaptecznym dawek leków przeciwbólowych do minimalnych umożliwiłoby pozostanie na rynku tylko części z obecnych produktów leczniczych jednego czy dwóch producentów.

„Taki stan rzeczy wzbudził sprzeciw innych producentów leków, zaś Minister Zdrowia stał się adresatem zarzutów o zamiar ukonstytuowania stanu nierównego traktowania podmiotów" - wyjaśnił Tombarkiewicz. -

Aptekarze nie kryją rozgoryczenia. - Wstrzymanie przez Ministerstwo Zdrowia prac nad projektem zmian w obrocie pozaaptecznym to decyzja, która cofa nas o co najmniej kilka miesięcy w rozwiązaniu poważnego problemu, jakim są leki sprzedawane promocyjnie i w charakterze „przykasówki" na stacjach benzynowych czy przechowywane latem „na szybie" kiosku - komentuje Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr. farm i członek Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jego zdaniem stworzony projekt nie był doskonały i rzeczywiście wymagał korekt. Ale należało kontynuować nad nim prace, a nie wyrzucić całość do kosza.

 

Gazeta Prawna, 9.08.2017

www.polfarmed.pl 

Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone