Dla pacjenta

Jesteś w: Dla pacjenta

 

 


Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika Dioskurydesa, greckiego lekarza i botanika, który pracował na dworze cesarza Nerona. 
To dzięki jednemu ze zmysłów – słuchowi, możemy się komunikować, doznawać muzycznych wrażeń, orientować w otoczeniu, reagować na niebezpieczeństwo. Ważne jest zatem, aby zadbać o narząd słuchu – uszy, które dzięki swojej specyficznej budowie pozwalają na odbiór fal dźwiękowych i ich dalsze przetwarzanie. Rzadko pacjenci uświadamiają sobie, jak duże problemy mogą wyniknąć z nieprawidłowej ich higieny. 
Podwyższona temperatura, kaszel, drapanie w gardle, siąkanie nosem, „łamanie w kościach”, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie – któż z nas choć raz na jakiś czas nie doświadcza tych dolegliwości? Przyczyną może być grypa, przeziębienia, infekcje grypopodobne. 
Chrapanie jako objaw zaburzeń oddychania w czasie snu jest wskazaniem do odbycia konsultacji laryngologicznej  i przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. 
Gardło to wspólny odcinek drogi oddechowej i pokarmowej prowadzący do krtani i przełyku. Ze względu na umiejscowienie jest on stale narażony na atak bakterii oraz wirusów ponieważ wraz z pokarmem i wdychanym powietrzem dostają się do niego także drobnoustroje. 
Podstawą wszystkich odmienności i trudności w prowadzeniu bezpiecznej i skutecznej terapii u pacjentów w wieku podeszłym są zmiany w farmakokinetyce i farmakodynamice leków zależne od procesu starzenia oraz heterogenność samej populacji. Rosnąca wraz z wiekiem wrażliwość na działanie substancji farmakologicznie czynnych przyczynia się do zwiększenia liczby groźnych działań niepożądanych leków. 
Cera naczynkowa to charakterystyczne „podskórne pajączki”, czyli tzw. teleangiektazje. Inne jej cechy to opuchlizna, pieczenie, swędzenie czy nadwrażliwość. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet dojrzałych, jak i młodych dziewczyn, ale nie tylko płeć piękna boryka się z tego typu przypadłościami. 
Wydzielanie potu jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie, gwarantującym utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jest to proces stały.  
Synonim to urotropina (heksametylenotetramina, HMTA) – organiczny związek chemiczny, wielopierścieniowa amina trzeciorzędowa, która jest produktem kondensacji formaldehydu z amoniakiem.      
Ból stawów jest dolegliwością występującą dość powszechnie, szczególnie u osób starszych. Może być odczuwany sporadycznie, ale może też ograniczać nas w codziennych czynnościach, takich jak sięganie po filiżankę czy wchodzenie po schodach. 
Strona:
1 2 3 4 5 6 7
Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone