Dla pacjenta

Jesteś w: Dla pacjenta

 

 


Sam ból nie jest chorobą, tylko ostrzeżeniem organizmu, że coś niedobrego się w nim dzieje. Ma różne oblicza - może być ostry, szarpiący, tępy... Bez względu na przyczynę potrafi nieźle dokuczyć... Jak zatem go poskromić?
Nie jest chorobą – tak naprawdę działa w naszym interesie - ostrzega o zagrożeniu dróg oddechowych, oczyszcza je z chorobotwórczych drobnoustrojów. Bywa jednak uporczywy, nie pozwala na spokojny sen i męczy nas jeszcze długo po ustąpieniu objawów infekcji. Jak go złagodzić?
Ból jest wiernym towarzyszem każdego chorego na schorzenia narządu ruchu. Chorobom układu kostno-stawowego, zarówno zapalnym (rzs), jak i metabolicznym (dna, osteoporoza) czy pourazowym, zwyrodnieniowo-zniekształcającym (osteoartroza) dokucza ból. Pojawia się też w dolegliwościach związanych  z krążeniem żylnym, np. chorobie hemoroidalnej…
Chrząstka stawowa amortyzuje siły działające na układ ruchu przenoszone przez nieulegające odkształceniom kości. Jednocześnie umożliwia wykonywanie ruchów, pokrywając ruchome względem siebie części stawów. Chrząstka jest warunkiem poruszania się i z tego względu od kilku lat stanowi temat coraz większego zainteresowania naukowców i lekarzy.
Stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po solidnym „spanku” czy drzemce w ciągu dnia – oto skutek  pozornie niewinnego chrapania. Choć często bywa obiektem żartów, nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, szczególnie w przypadku towarzyszących jej bezdechów. Jak z nią walczyć?  
Głośne chrapanie rzadko bywa powodem szukania porady medycznej. Jest to problem zdrowotny często lekceważony zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Tymczasem stanowi on jeden z objawów zespołu chorobowego noszącego nazwę „zaburzenia oddychania podczas snu”, mającego liczne i groźne następstwa.  
Letnia pogoda inspiruje do wypraw, wypadów za miasto, podróży - choćby niedalekich. Miły dla ciała i ducha jest weekend w górach, albo i dłuższy spacer po okolicy, piknik w lesie. Zresztą, to też kwestia zdrowia - powinniśmy być aktywni! Co więcej, 23 lipca jest dzień Włóczykija… Wyruszając dokądkolwiek trzeba jednak zadbać o nogi, które nas w podróż niosą...
Wielu seniorów sięga po wodę dopiero wtedy, kiedy czuje pragnienie. Generalnie trudno seniorów do picia wody przekonać, a o 2 litrach dziennie latem nie chcą nawet słyszeć! Tymczasem pragnienie to już pierwszy sygnał 1%-2% odwodnienia. Niedobór wody może wywoływać poważne dolegliwości. Niektóre, jak sucha skóra, zaobserwujemy bardzo szybko… 
Biegunka podróżnych jest zespołem objawów związanych z zakażeniem przewodu pokarmowego, występujących u osób podróżujących, przede wszystkim do krajów o niskim standardzie sanitarnym.
Właściwie to niezależnie od pory roku naszymi nieodłącznymi towarzyszami stały się: katar, kaszel i gorączka...
Strona:
1 2 3 4 5 6 7
Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone