Dla pacjenta

Jesteś w: Dla pacjenta

 

 


[Opieka farmaceutyczna] mgr farm. Katarzyna Szczęśniak     Pacjenci z alergią często nie są świadomi choroby i nie podejmują leczenia bądź robią to nieprawidłowo. Po nasileniu objawów pierwszej pomocy szukają zazwyczaj w aptece. Jak powinna wyglądać fachowa porada farmaceutyczna w przypadku alergii?
Rozmowa z dr n. med. Ewą Chlebus z Kliniki Nova Derm.   Trądzik to tylko choroba nastolatków i osób młodych? Nie. Co prawda typowe zmiany trądzikowe, w różnym nasileniu, występują u 80-100 proc. osób w wieku pomiędzy 11. a 25. rokiem życia, jednak stosunkowo niedawno pojawiła się nowa postać choroby, nazwana trądzikiem ludzi dorosłych lub trądzikiem późnego wieku. Okazuje się, że zmiany trądzikowe występują aż u ponad 54 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn po 25. roku życia.
Od jesieni zaczynamy narzekać na pogodę i uciekamy przed zimnem w domowe zacisze. Obniżona odporność to przyczyna infekcji, które mogą okazać się szczególnie uciążliwe dla osób starszych. Dlatego warto by seniorzy poznali sposoby na zachowanie dobrego samopoczucia w tym trudnym okresie.
Syrop jest chyba najpopularniejszą postacią leku na kaszel. Zazwyczaj wytwarzany na wyciągach roślinnych jest smaczny, słodki i łatwy do połknięcia. To sprawia, że ten słodki lek jest najczęściej wybierany w aptece do terapii kaszlu u dzieci.
Chrapanie jest hałaśliwym nocnym zjawiskiem. Ogólnie rzecz biorąc irytujący odgłos powstaje podczas oddychania przez usta. Może więc pojawić się sezonowo – wraz z katarem, który uniemożliwia swobodne oddychanie nosem podczas snu…
Zdrowy stolec zawiera 70–85% wody, a 100–200 ml wody dziennie jest usuwane drogą defekacji. Podczas biegunki zaburzone są mechanizmy transportu jelitowego. Utrata wody ze stolcem jest wówczas prawie czterokrotnie większa niż u osoby zdrowej, dlatego podczas biegunek należy zapobiegać odwodnieniu.
  Chrapanie jest problemem bardzo powszechnym, wiele osób wie, jak uciążliwa to przypadłość. Mają albo chrapiących partnerów, albo sami chrapią...  
Co jest przyczyną kaszlu? Czy kaszel to już choroba? Jak złagodzić drapanie w gardle???
Kaszel to odruch organizmu, podczas którego z dużą prędkością wyrzucane są: drobiny, alergeny, drobnoustroje czy zanieczyszczenia, gromadzące się w tchawicy i oskrzelach. Kaszel towarzyszy zazwyczaj przeziębieniu.
Olejek lawendowy ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Jest on uzyskiwany z charakterystycznych fioletowoniebieskich kwiatów lawendy wąskolistnej. Otrzymuje się go metodą destylacji z parą wodną albo ekstrakcją rozpuszczalnikami lotnymi. Głównymi substancjami czynnymi w olejku jest linalil oraz linalol
Strona:
1 2 3 4 5 6 7
Polecane
Aktualności
Leki nadal nie tylko z apteki
Patryk Słowik patryk.slowik@infor.pl @PatrykSlowik   Budzący...
21-08-2017
Złoto faraonów
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele...
21-08-2017
Ratunkowy dostęp do leków na dłużej
Zakończyły się konsultacje projektu ustawy umożliwiającej chorym korzystanie z leków,...
20-04-2016
Stop dla reklamy leków
Spożycie farmaceutyków i suplementów diety jest zdecydowanie za duże. Zdaniem posłów i...
14-04-2016
Galeria
Porada
Właściwości nasion czarnuszki są znane już od czasów starożytnego Egiptu – wiele osób nazywa ją z tego powodu złotem faraonów. Można o niej przeczytać w Biblii i pracach botanika...
szczegóły »
Opracowanie strony - ITB Vega
© ProLab - Wszelkie prawa zastrzeżone